Data publikacji:

Po co nam pozytywna historia płatnicza?

Kiedy idziemy np. do dostawcy internetu, telefonii komórkowej czy do banku, chcemy uzyskać jak najlepsze warunki współpracy. W takich momentach naszym asem w rękawie może okazać posiadanie nienagannej wiarygodności płatniczej. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, jak stać się rzetelnym płatnikiem i dlaczego historia pozytywna jest ważna.

 

JAK ZBUDOWAĆ WIARYGODNOŚĆ PŁATNICZĄ?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wiarygodność finansową budują terminowo regulowane zobowiązania wobec dostawców usług, a jeśli prowadzimy własną firmę – to także wobec kontrahentów. Każda niespłacona rata, pożyczka czy zapomniany rachunek mogą mieć wpływ na ocenę naszej rzetelności. Budowanie wiarygodności płatniczej możemy porównać do czasów szkolnych – im bardziej sumienni jesteśmy, tym wyższą ocenę możemy dostać.

Jednak nie tylko regularne spłacanie długów ma znaczenie. Dostawcy usług i kontrahenci zwracają uwagę również na to, czy terminowo wywiązujemy się z naszych zobowiązań. Każde opóźnienie w ich opłaceniu powoduje obniżenie naszej wiarygodności płatniczej. Natomiast dotrzymywanie terminów sprawia, że tworzy się nasza historia pozytywna.

 

JAK POSTĄPIĆ W OBLICZU PROBLEMÓW FINANSOWYCH?

Na budowanie naszej rzetelności finansowej ma również wpływ to, w jaki sposób zachowujemy się, gdy przytrafią się nam problemy finansowe. W takiej sytuacji lepiej otwarcie rozmawiać z usługodawcą, opowiedzieć mu o naszych problemach i być otwartym na negocjacje. W ten sposób wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Warto także pójść na rozsądne ustępstwa. Na pewno zyskamy w oczach dostawcy usług, jeśli podejdziemy do sprawy odpowiedzialnie i poważnie. Dzięki temu nie zostaniemy definitywnie skreśleni, gdy będziemy chcieli np. ponownie wziąć pożyczkę, kredyt czy renegocjować warunki umowy.

 

USŁUGODAWCY WYBIERAJĄ WIARYGODNYCH

To naturalne, że przy podpisywaniu różnego rodzaju umów finansowych większość usługodawców czy kontrahentów zwraca uwagę na to, czy płatnik jest wiarygodny i rzetelny. W dzisiejszych czasach sprawdzenie naszej historii płatniczej nie stanowi problemu. Historia pozytywna oznacza, że wywiązujemy się ze swoich zobowiązań finansowych. Dlatego dobrze jest jak najwcześniej zacząć ją budować, by w przyszłości nie spotkać się z odmową np. udzielenia kredytu czy podczas zakupów na raty.

 

Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt, że na naszą wiarygodność płatniczą wpływa nie tylko dobra historia kredytowa, ale także posiadanie w biurze informacji gospodarczej informacji pozytywnych na temat terminowego regulowania naszych zobowiązań.