Data publikacji:

Sprawdź biuro podróży przed wyjazdem na wakacje

Myślisz już o wakacjach? Planujesz zabrać na urlop rodzinę? A może chcesz wysłać dziecko na obóz lub kolonie? Zadbaj o bezpieczne wakacje i dowiedz się, jak sprawdzić biuro podroży. Zanim wykupisz wczasy lub wycieczkę, sprawdź biuro podróży i upewnij się, że działa legalnie i nie boryka się z problemami finansowymi.

Udane wakacje to bezpieczne wakacje

Chciałbyś wiedzieć, jak sprawdzić biuro podróży, w którym planujesz wykupić ofertę wypoczynku? Możesz skorzystać z kilku źródeł informacji. Przede wszystkim z Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, do której wpisane są legalnie działające firmy turystyczne. Prawie 3,9 tys. podmiotów z branży turystycznej posiada wpis do takiej bazy. Firmy te mają również obowiązek posiadać gwarancję bankową lub ubezpieczeniową.

Dzięki bazie danych Ministerstwa Sportu i Turystyki możliwe jest też sprawdzenie biura podróży pod kątem stażu rynkowego. Jeśli biuro funkcjonuje już od kilkunastu czy więcej lat oznacza to, że ma ugruntowaną pozycję i prawdopodobnie również doświadczenie w radzeniu sobie z kryzysami. Dzięki temu wzbudza większe zaufanie, niż początkujący touroperator, przy czym to nadal tylko jeden z elementów określających jego i stabilność.

Warto także zweryfikować wiarygodność finansową firmy. Sprawdzenie biura podróży w Krajowym Rejestrze Sądowym nie powinno być trudne, a może dostarczyć informacji o tym, czy posiada ono własne fundusze. Z kolei w biurze informacji gospodarczej znajdziesz dane o aktualnych niespłaconych zobowiązaniach, co może świadczyć o kłopotach finansowych biura.

Wakacje bez niespodzianek tylko ze sprawdzonym biurem

Ostatnie lata pokazały, że utrata płynności finansowej może przytrafić się również znanym firmom turystycznym z wieloletnią tradycją. Bez względu na wielkość czy popularność biura podróży, z którego oferty zamierzasz skorzystać, zagwarantuj sobie spokojny wypoczynek. Sprawdź rzetelność płatniczą biura w ERIF BIG S.A. Kontroluj sytuację touroperatora, by mieć pewność, że do czasu powrotu z Twojego wyjazdu nie popadnie w kłopoty finansowe. Włącz monitoring firmy, a otrzymasz powiadomienie o każdej informacji gospodarczej dotyczącej biura, gdy tylko zostanie dopisana do bazy ERIF.

Sprawdzenie biura podróży, touroperatorów i agencji turystycznych, których oferty Cię zainteresowały, zminimalizuje ryzyko współpracy z nieuczciwą firmą. Miej pewność, że Twój wyjazd dojdzie do skutku. Ciesz się udanym wypoczynkiem i zadbaj o bezpieczny powrót do kraju.

UPADŁOŚĆ BIURA NECKERMANN – PRZESTROGA DLA KLIENTÓW

Wrześniowe ogłoszenie upadłości Biura Podróży Neckermann Polska zszokowało polską opinię publiczną, ponieważ jeszcze kilka dni przed upadkiem brytyjskiego touroperatora Thomasa Cooka zarząd Neckermann Polska zapewniał, że firma posiada stabilną sytuację finansową, a jej klienci są bezpieczni.

Biuro Podróży Neckermann Polska złożyło w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim oświadczenie o niewypłacalności oraz zagwarantowało pomoc dla ponad 3600 turystów przebywających zagranicą. Wstrzymano również wszelkie wyloty i odwołano rezerwacje. Upadek firmy spowodowany był ogłoszeniem 25 września 2019 roku upadłości przez brytyjską firmę Thomas Cook PLC, właściciela 100% akcji Neckermann Polska.

Z ogromną przykrością informuję, że w dniu dzisiejszym działając w zgodnie z przepisami polskiego prawa, a w szczególności z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. („Spółka”, „Neckermann Polska”) złożyłem stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych […] w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą – oświadczył prezes Neckermann Polska Maciej Nykiel.

Niestety, bardzo szybko okazało się, że przebywający na zagranicznych wakacjach urlopowicze mają problemy z zakwaterowaniem w hotelach w Turcji, Tunezji, Hiszpanii czy Maroku. Informacyjny chaos sprawił, że wielu Polaków znalazło się w kłopotliwej sytuacji – pracownicy hotelu kazali im z własnych środków płacić za noclegi. Pomoc turystom zadeklarowało, zgodnie z prawem, biuro Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, które zwołało specjalny zespół kryzysowy.

GDZIE SPRAWDZIĆ BIURO PODRÓŻY?

Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krajowy Rejestr Sądowy oraz ERIF BIG S.A – bazy danych tych instytucji pozwolą na rzetelne sprawdzenie biura podróży. Analizując wiarygodność touroperatora warto jednak uwzględnić również dodatkowe informacje. Dobrze jest zapoznać się z opiniami w internecie, czy też rankingami biur tworzonymi przez znane portale i gazety.

By zminimalizować ryzyko, można skupić się wyłącznie na ofertach touroperatorów działających na dużą skalę, którzy regularnie publikują sprawozdania finansowe. Analiza takich dokumentów nie jest łatwa, ale pewne dane pozwalają wyciągnąć oczywiste wnioski. Jeśli dane biuro któryś rok z kolei notuje stratę, lepiej zainteresować się propozycją konkurencji. Oczywiście firma generująca zyski i posiadający duży kapitał również może upaść, ale ryzyko tego jest niższe w porównaniu z biurami prowadzącymi mniejszą działalność.

Jak może skończyć się brak informacji na temat biura podróży, pokazuje poniższy film. Historia Wandzi może być przestrogą dla wszystkich, którzy korzystają z organizowanych wyjazdów wakacyjnych.